Suplementacja olejami rybnymi w ciąży jest związana ze wzrostem masy kostnej u dzieci w wieku 6 lat

Najnowsze badania wskazują, że suplementacja u kobiet ciężarnych olejami rybnymi w trzecim trymestrze ciąży związane jest z wyższym BMI u dzieci w szóstym roku życia. Co ciekawe, wyższe BMI jest związane z większą masą i gęstością kości, a nie z poziomem tkanki tłuszczowej.

Wcześniejsze badania na zwierzętach sugerowały, że uzupełnianie diety olejami rybnymi wpływa na adipogenezę. U ludzi natomiast suplementacja wpływała na masę urodzeniową niemowląt, lecz wpływ uzupełniania diety na dzieci w późniejszym życiu był niejasny.

Adipogeneza – wieloetapowy proces rozwoju, tworzenia się i dojrzewania komórek tłuszczowych.
Suplementacja olejami rybnymi podczas ciąży

Naukowcy z Danii i Wielkiej Brytanii postanowili zbadać wpływ suplementacji olejami rybimi podczas ciąży na wzrost i skład ciała dzieci w wieku późniejszym. W badaniu wzięło udział 736 ciężarnych kobiet z Kopenhagi. Uczestniczki zostały losowo przydzielone do grupy przyjmującej długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe n-3 oraz oliwę z oliwek jako grupa kontrolna. Oleje były przyjmowane codziennie od 24 tygodnia ciąży do jednego tygodnia po urodzeniu.

Wyniki

Jedenaście razy od urodzenia do szóstego roku życia mierzono dzieci pod kątem wysokości, masy ciała oraz obwodu głowy i talii. Wyniki dostosowywano do płci i wieku. Wykazano utrzymujący się wyższy wskaźnik BMI od 1 do 6 roku życia.
Skład ciała oceniono za pomocą dwuenergetycznej absorpcjometrii rentgenowskiej (DXA) w wieku 3,5 oraz 6 lat. Wykazano, że wyższe BMI nie było wynikiem większej ilości tłuszczu, a proporcjonalnym wzrostem masy beztłuszczowej, masy kostnej oraz masy tłuszczowej. Sugeruje to, że suplementacja ma ogólny efekt stymulujący wzrost.

DXA – Dwuenergetyczna absorpcjometria rentgenowska (DXA) jest uważana za najbardziej rozwiniętą i najdokładniej sprawdzoną technikę oceny gęstości mineralnej kości, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zatytułowanego „Prevention and Management of Osteoporosis” (Osteoporoza — zapobieganie i leczenie).
Może pomóc w diagnozowaniu osteoporozy, przewidywaniu złamań i monitorowaniu skuteczności leczenia.

Badanie DXA w wieku 6 lat pokazało także, że dzieci, którym matki przyjmowały suplementy z olejami rybnymi miały o 10,3 g wyższą masę mineralną kości, o 395 g wyższą masę całkowitą i o 280 g wyższą masę beztłuszczową w porównaniu do matek nieprzyjmujących suplementów z olejami rybnymi.

UWAGA!
Oleje te znajdziemy w tłustych rybach takich jak łosoś, śledź, halibut, pstrąg, tuńczyk, makrela, sardynki, a także suplementach w postaci tranu. Warto zaznaczyć, że ważne są proporcje DHA:EPA. Prawidłowy stosunek to 3:2. Należy także powiedzieć, że kobiety w ciąży powinny unikać ryb drapieżnych z racji wyższych zawartości dioksyn.
Źródła:

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/09/180904190616.htm
https://www.bmj.com/content/362/bmj.k3312
http://www3.gehealthcare.pl/pl-pl/produkty/kategorie/stan_kosci/dxa

Zobacz także:

Pyszne ciasteczka owsiane