Piłka nożna, najczęstsze kontuzje

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej już w pełni przejęły wszystkie odbiorniki i znajdują się na ustach każdego. W związku z tym dzisiejszy artykuł poruszy temat urazowości u sportowców, a konkretniej u piłkarzy. Piłka nożna to najbardziej popularny sport na świecie, a urazy to jeden z głównych czynników utrudniających graczom przejście na wyższy poziom.

Uprawianie piłki nożnej, niezależnie czy jest to poziom rekreacyjny, czy zawodowy, zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia urazu. W porównaniu do innych dyscyplin sportowych liczba obrażeń zawodników podczas turnieju jest jedną z największych. Większość kontuzji jest jednak bezkontaktowa i obejmuje kończyny dolne. Wskaźnik urazowości różni się ze względu na wiek, płeć czy poziom rywalizacji.

Prawie połowa graczy (na 139 biorących udział w ankiecie), którzy kiedyś doświadczyli urazu, uważa że to kontakt z przeciwnikiem jest czynnikiem ryzyka kolejnego urazu. 38.1% stwierdza, że przyczyną jest zmęczenie, a 25,9% za przyczynę podaje czynniki zewnętrzne. Ciekawy może okazać się fakt, że 40% sporowców, którzy doznali kontuzji stosuje taping, a u graczy bez urazu w historii sportowej jest to aż 14% (gdzie stosowane są ze względów profilaktycznych).

piłka nożna, mecz

Zmęczenie, niefizjologiczne zwiększenie zakresu ruchu, zmniejszona kontrola postawy czy wcześniejszy uraz zwiększają ryzyko kolejnej kontuzji. Wpływają one wielopłaszczyznowo na gracza, prowadząc do osłabienia jego sprawności i adaptacji, a także tworząc bariery psychiczne. Korzystna jest profilaktyka, polegająca na edukacji, tapingu oraz stosowaniu ćwiczeń poprawiających układ nerwowo-mięśniowy, ćwiczeń stabilizacji, ćwiczeń propriocepcji, ćwiczeń ekscentryczne i rozgrzewce. Jeżeli chodzi o stretching, nie ma dowodów, aby dawał on korzyści odnośnie zapobieganiu urazom. Zdecydowany wpływ mają jednak ćwiczenia poprawiające balans i siłę mięśniową. Głównym celem jest jednak modyfikacja zachowań graczy. Taka profilaktyka może zmniejszyć urazowość głównie w okolicy stawu skokowego oraz stawu kolanowego i mięśnia czworogłowego uda – są to obszary najczęściej ulegające urazom u piłkarzy. Odsetek nawrotu urazu skręcenia kostki wynosi aż 34% i jest to związane z upośledzeniem propriocepcji, a co za tym idzie spowolnieniem reakcji mięśniowej. Urazowość okolicy pachwiny także jest bardzo wysoka.

Propriocepcja – inaczej nazywane czuciem głębokim. Propriocepcja pozwala nam na określenie położenia naszego ciała w przestrzeni. Receptory ulokowane są w mięśniach i ścięgnach. Ćwiczenia prowadzące do poprawy propriocepcji zazwyczaj wykonywane są na niestabilnym podłożu.

Co najmniej 2/3 piłkarzy w wieku >13 lat doświadczyło ostrej kontuzji podczas treningu lub meczu. Ryzyko zwiększa się podczas gry zawodowej, jak i ze wzrostem wieku sportowca. Dane z dużych turniejów wskazują, że w ok. 35-45% występują urazy bezkontaktowe, a wskaźnik ten zwiększa się do ok 50% u graczy młodszych i mniej doświadczonych. Ostre urazy kończyn dolnych wydają się być znacznie częściej spowodowane właśnie urazami bezkontaktowymi niż kontaktem z przeciwnikiem.

Najczęstsze urazy:

  • złamania
  • skręcenia
  • naderwania i zerwania mięśni lub ścięgien
  • zerwanie więzadeł
  • stłuczenia
  • uszkodzenia łąkotek

W tym wszystkim nie możemy jednak zapomnieć o kobietach, które stanowią znaczną grupę uprawiającą piłkę nożną. Na podstawie badań na graczach z Nigerii wykazano, że zawodnicy wykazują większą urazowość niż zawodniczki. U piłkarzy najczęściej pojawia się skręcenie kostki a u piłkarek zwichnięcie stawu kolanowego.

 

Piśmiennictwo
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5411057/pdf/pone.0176829.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4532702/pdf/40798_2014_Article_4.pdf
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5361784/pdf/13104_2017_Article_2451.pdf

 

Zobacz także:

Jak ewolucja dała nam otyłość?

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.