Niebezpieczne suplementy

Suplement diety – brzmi jak zdrowy dodatek do każdej diety uzupełniający niedobory, wzmacniający organizm i pomagający w różnych schorzeniach. Należy jednak pamiętać, że nie koniecznie musi taki być, a nawet może być bardzo niebezpieczny. A co najważniejsze w większości przypadków kompletnie niepotrzebny.

Kilka suplementów związanych było z większym prawdopodobieństwem niektórych nowotworów[2]. Dla przykładu, te zawierające witaminę E zwiększały ryzyko wystąpienia raka prostaty[3][4]. Inne związane były z występowaniem kamieni nerkowych[5]. Badania ukazujące te zależności często były publikowane i docierały do nas informując o niebezpieczeństwie stosowania suplementów, jednak co roku właśnie z ich powodu około 20 tysięcy osób dostaje się szpitala[6].
Najbardziej niebezpieczne są suplementy z trzech grup, które najlepiej unikać. Są to suplementy związane z utratą wagi, budowaniem mięśni oraz poprawiające sprawność seksualną.

To co ukryte

Problemem nie jest tylko jakie składniki, które swoją drogą są wypisane na etykiecie, możemy znaleźć w suplementach, takie jak ekstrakty ziołowe takich jak ekstrakty z mięty, żeń-szenia, rumianku lub inne substancje takie jak kofeina, większym problemem jest to co może znajdować się w takich suplementach, a nie jest to wymienione w składzie i nie wiemy jakie może mieć to na nas działanie, oraz czy nie wchodzi to w interakcje z lekami. Często producenci dodają składniki których być tam nie powinno.

FDA znajduje problemy

The Food and Drug Administration posiada listę wszystkich zanieczyszczonychNiebezpieczne suplementy FDA suplementów diety, które kiedykolwiek zostały zbadane. Duża część z nich to suplementy na odchudzanie. Znaleziono w nich między innymi takie substancje jak Sibutramina – lek anorektyczny (hamujący łaknienie). Mechanizm działania substancji polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego noradrenaliny, serotoniny i dopaminy. Sibutramina może powodować poważne, zagrażające życiu interakcje z różnymi lekami, w tym lekami przeciwdepresyjnymi.

21 stycznia 2010 roku Komitet ds. Produktów Leczniczych u Ludzi (Comittee for Medicinal Products for Human Use) działający w ramach Europejskiej Agencji Leków (EMA, European Medicines Agency) zalecił zawieszenie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu na rynkach Unii Europejskiej wszystkich preparatów zawierających Sibutraminę. Było to związane z wynikami badania SCOUT (Sibutramine Cardiovascular OUTcomes), które wykazało wzrost z 10% do 11,4% ryzyka wystąpienia zawału mięśnia serca nieskutkującego zgonem, udaru mózgu nieskutkującego zgonem, zatrzymania czynności serca z pozytywnie zakończoną resuscytacją lub zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, u pacjentów powyżej 54 roku życia obciążonych chorobą układu krążenia lub cukrzycą typu 2[7].

Co jeszcze miały w sobie suplementy

Inne składniki, które zostały znalezione w suplementach to fenoloftaleina, niektóre badania sugerują, że MOŻE wiązać się ze zwiększeniem występowania raka[8].
Niektóre suplementy zawierają substancje aktywne, które występują w niektórych lekach. Mogą one wchodzić w mocne interakcje z innymi lekami.
Należy także napisać, że rynek suplementów diety rozwija się bardzo dynamicznie i szacunkowa wartość w ubiegłym roku to ok. 4 mld zł.

Moja ocena tego jest taka, jeśli nie mamy niedoborów, suplementacja nie jest potrzebna. Suplementy na odchudzanie nie są nam potrzebne, jeśli mamy odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywność fizyczna nie jest nam obca. Sama sprawa suplementacji gdzie te środki spożywcze przeważnie nie są poddane badaniom jest karygodna, i nie wiemy co się w nich tak na prawdę znajduje.

Źródło

1. http://www.businessinsider.com/most-dangerous-supplements-least-safe-2017-5?IR=T

2. http://www.businessinsider.com/antioxidant-supplements-are-probably-bad-for-you-2015-10?IR=T

3. http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1104493

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4169010/

5. http://www.health.harvard.edu/blog/5-steps-for-preventing-kidney-stones-201310046721

6. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMsa1504267

7. https://academic.oup.com/eurheartj/article/28/23/2915/520074/Cardiovascular-responses-to-weight-management-and

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8895745

Zobacz także:

https://strongweb.pl/243-2/

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.