Ciąża a ból pleców

Ciąża to czas wielkich zmian, zarówno w życiu rodzinnym, jak i w ciele kobiety. Niektóre z tych zmian mogą powodować pewne niekorzystne skutki. Chodzi mi tutaj głównie o zmiany w postawie ciała ciężarnej kobiety. Kiedy brzuch rośnie, zmienia się położenie środka ciężkości, kobieta musi chodzić na szerszej podstawie, a krzywizna odcinka lędźwiowego kręgosłupa zdecydowanie ulega zwiększeniu. Dzisiejszy artykuł zahaczy znowu o ten nieszczęsny odcinek kręgosłupa. Bo której kobiety nie bolą plecy podczas ciąży?


ciąża, zdjęcie

Do tej pory myślano, że właśnie powiększenie lordozy lędźwiowej jest przyczyną napadowych bólów kręgosłupa w czasie ciąży, które dotyczą aż 50-70 % kobiet. Jednakże nowe badanie pokazują, że przyczyna jest jednak inna, mianowicie chodzi o zmiany nerwowo-mięśniowe, które pojawiają się w tym okresie.

Badacze z CEU UCH wraz z badaczami z Valencia University (UV)  przeanalizowali zmiany zachodzące w kręgosłupie i w grupach mięśniowych jego dolnego odcinka, podczas ostatnich  miesięcy ciąży. Wyniki porównali z kręgosłupami tych samych kobiet już po porodzie oraz kobiet, które jeszcze nie rodziły. W głównej mierze porównywana była aktywność mięśniowa dolnego odcinka kręgosłupa oraz krzywizna w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Badanie zostało przeprowadzone za pomocą elektromiografii.


Elektromiografia (EMG) – diagnostyka czynności elektrycznej mięśni i nerwów obwodowych za pomocą urządzenia wzmacniającego potencjały bioelektryczne mięśni i nerwów – elektromiografu.

Zwiększenie lordozy lędźwiowej jest złudzeniem.

To główny wniosek, do jakiego doszli badacze. Ciąża nie wpływa na lordozę lędźwiową w taki sposób, w jaki zakładaliśmy. Zaobserwowano jednak, że w czasie ostatnich 3 miesięcy ciąży kobiety mocniej angażują do pracy mięśnie dolnego odcinka kręgosłupa, co prawdopodobnie jest przyczyną dolegliwości bólowych. Mięśnie te w ten sposób próbują się zaadaptować do zwiększonego ciężaru w postaci dziecka. Dochodzi do specyficznych zmian biomechanicznych, które rozwijają się, aby chronić dolną część pleców zarówno przed zwiększoną masą w obrębie brzucha, jak i zwiększoną wiotkością więzadłową, spowodowaną hormonami ciążowymi.

Piśmiennictwo
https://www.news-medical.net/news/20180910/New-research-shows-that-neuromuscular-changes-during-pregnancy-lead-to-lower-back-pain.aspx