Bardzo wysoki poziom HDL może być niebezpieczny dla zdrowia

Na kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) jednym z tematów był wpływ poziomu lipoprotein wysokiej gęstości (HDL), czyli tak zwanego “dobrego cholesterolu“. Z badań wynika, że zbyt wysoki poziom HDL-u może zwiększać ryzyko chorób serca i zgonu. Badania te obalają stwierdzenie jakoby im wyższy poziom tych lipoprotein, tym lepiej.

Lipoproteiny o wysokiej gęstości są określane jako ten dobry cholesterol dlatego, że odpowiedzialne są za “zmiatanie” cholesterolu z krwi i naczyń krwionośnych do wątroby, gdzie następnie wątroba pozbywa się go z organizmu. “Dobry cholesterol” zmniejsza ryzyko miażdżycy tętnic, zawału serca czy udaru mózgu. I choć wiadomo, że niskie stężenie lipoprotein wysokiej gęstości zwiększa ryzyko miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, to wysokie stężenie i jego działanie nie jest do końca jasne.

Badanie

W przedstawionym badaniu objęto prawie 6 tys. osób po 60 roku życia. Większość z nich miała choroby układu krążenia. Podzielono ich na pięć grup w zależności od poziomu HDL-u. W ciągu 4 lat 13% badanych przeszło zawał serca/zmarło z powodu zawału lub innej choroby związanej z układem sercowo-naczyniowym. Najniższe ryzyko incydentów miały osoby z umiarkowanym poziomem stężenia HDL-u (41-60mg/dl), ryzyko rosło u osób z niższym, ale także z wyższym poziomem tych lipoprotein. Co ważne, wyniki te potwierdziły się także wtedy, jak brano pod uwagę inne czynniki takie jak cukrzyca, wysoki LDL (lipoprotein małej gęstości) czy palenie papierosów.

Wyniki

Wyniki tego badania potwierdzają poprzednie badania populacyjne, które wskazywały, że bardzo wysoki poziom lipoprotein wysokiej gęstości we krwi zwiększały ryzyko zgonu z powodów sercowo-naczyniowych.

Aby wyjaśnić tę zależność potrzeba dalszych badań.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o lipoproteinach HDL i LDL zapraszamy do naszego filmu:

Dyslipidemie wiążą się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych – są bezpośrednią przyczyną rozwoju miażdżycy naczyń, która prowadzi do choroby niedokrwiennej serca, niedokrwiennych udarów mózgu czy niedokrwienia kończyn dolnych.

Źródła:
https://kardiologia.mp.pl/wiadomosci/193534,bardzo-wysoki-poziom-hdl-tez-moze-byc-grozny

 

Zobacz także:

https://strongweb.pl/5-najwiekszych-bledow-popelnianych-przy-odchudzaniu/